رنگ کردن موها یکی از لذت بخش ترین فعالیت های زیبایی برای خانمها می باشد که در صورت انتخاب یک رنگ موی مناسب می تواند تغییر بزرگی به چهره هر فرد داده و زیبایی آن را دو چندان نماید.

رنگ مو مناسب رنگ پوست و چشم

رنگ پوست و چشم‌ها اولین نکته‌ای است که باید در انتخاب رنگ مو در نظر بگیریم. رنگ پوست گرم یا سرد با تن روشن یا تیره، هر یک تناژهای رنگی مناسب خود را می‌طلبد. رتگ چشم‌ها نیز باید در انتخاب رنگ مناسب در نظر گرفته‌شود.

پوست‌های روشن دارای زمینه صورتی و زیتونی هستند و پوست‌های تیره‌تر دارای زمینه زرد و طلایی. حال اگر رنگ پوست شما جزو این رنگ‌ها نیست، شما رنگ پوست خنثی دارید.

برای تشخیص گرم بودن یا سرد بودن رنگ پوست به مچ دستتان نگاه‌کنید. اگر رنگ رگ‌‌هایتان آبی و بنفش است، به ‌احتمال زیاد پوست سرد و روشنی دارید. اگر رنگ رگ‌‌ها سبز است، پوست‌تان گرم و تیره است.

اگر چشمان شما تیره است و در آن رگه‌هایی از قهوه‌ای دیده می‌شود، احتمالا رنگ پوست شما تیره یا گرم است. اگر چشمانتان آبی، سبز یا طوسی است احتمالا شما پوست سرد و روشنی دارید.

رنگ مو مناسب پوست گرم

طیف‌های رنگی سرد مثل پلاتینی، خاکستری، شنی، یخی، بژ و نقره‌ای برای کسانی که پوست روشن با زمینه گرم دارند مناسب است. این رنگ‌ها می‌تواند سرخی پوست را خنثی کنند و نمای زیبا‌تری به چهره ببخشند. کارشناسان‌ زیبایی این طیف از رنگ‌های سرد را برای کسانی که چشم‌های طوسی یا آبی دارند نیز پیشنهاد می‌کنند.

اگر پوست هلویی دارید با کمال تعجب باید بگوییم که طیف رنگی قرمز برای موهایتان مناسب است. قرمز آتشین، قهوه ای بورگاندی، قهوه ای قرمز تیره از نمونه رنگ‌هایی هستند که برای پوست گرم مناسب‌اند. کسانی که پوست رنگ پریده و روشن دارند می‌توانند از طیف رنگی قرمز برای درخشش بیشتر پوستشان بهره بگیرند. اگر پوست سبزه دارید بهتر است به ‌جای رنگ‌ قرمز از قهوه‌ای مایل به قرمز روشن استفاده‌کنید.

طیف رنگی پر‌طرفدار و محبوب قهوه‌ای نیز برای پوست‌های روشن و گرم مناسب است. رنگ‌های قهوه ای تیره مانند قهوه‌ای مایل به طلایی، کهربایی، قهوه‌ای مایل به قرمز و دارچینی از جمله این رنگ‌ها هستند.

اگر رنگ پوست گرم و متوسطی دارید، یعنی پوستتان نه خیلی روشن و نه خیلی تیره است، کاراملی طلایی یا مسی انتخاب خوبی است.

رنگ مو مناسب پوست سرد

کسانی که پوست روشن با زمینه سرد دارند از رنگ‌های گرم مثل عسلی، طلایی، کاراملی، مسی یا بلوند‌ صورتی (توت فرنگی) استفاده کنند. رنگ‌هایی مثل شرابی، بژ، قهوه ای شکلاتی برای پوست سرد مناسب هستند.

اگر پوست زرد مایل به زیتونی دارید، طیف رنگی بلوند گرم تیره برای شما معجزه می‌کند. از انتخاب رنگ‌های سرد مثل بلوند خاکستری پرهیز کنید. این رنگ‌ها باعث بی‌حالی و رنگ‌ پریدگی صورت می‌شود.اگر پوست تیره‌ای دارید انتخاب رنگ‌های روشن‌تر از طیف بلوند گرم مثل بلوند کاراملی تیره یا بلوند عسلی پیشنهاد می‌گردد. اگر رنگ پوست سرد و تیره‌ای دارید رنگ هایی مثل قهوه‌ای موکا یا مشکی انتخاب بسیار مناسبی است. اگر در این رنگ‌ها هایلایت نیز در آن ترکیب شود، زیبایی فوق العاده ای به چهره می‌بخشد.

رنگ مو چگونه باعث تغییر رنگ طبیعی موها می شود؟

علت داشتن رنگ تار موها، وجود ملانین در آنها می باشد. ملانین رنگ موهای هر فرد متفاوت است مثلا فردی موی مشکی و فرد دیگر موی طلایی دارد. رنگ موها دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام تا حدی میتوانند به ساقه مو نفوذ کنند و باعث تغییر موقتی یا ائمی رنگ موها شوند.
رنگ مو حاصل انجام یک سری از واکنش­ های شیمیایی بین مولکول­ های موجود در مو و رنگدانه ­ها و همچنین پراکسید و آمونیاک است. البته رنگ موها انواع مختلفی دارند که میتواند اثر آنها کوتاه مدت یا بلند باشد.

کاربرد اصلی رنگ موها

رنگ موها با دو منظور مورد استفاده قرار میگیرند.
1) پوشاندن موهای سفید و خاکستری: که در اثر افزایش سن یا عوامل ژنتیکی و حتی بیماری هایی مانند آلوپسی ایجاد شده اند.
2) تغییر رنگ ظاهری مو: که جهت تغییر رنگ طبیعی مو و یا رنگ موی قبلی مرد استفاده قرار میگیرد.

رنگ های مو به دو دسته طبیعی و شیمیایی تقسیم بندی می گردند:

رنگ موهای طبیعی یا گیاهی(Vegetable dyes)

رنگ موهای طبیعی از برگ گیاهان حاوی رنگدانه مانند حنا، روناس، خضاب، بابونه، ایدیگو و موارد دیگر به دست می آیند. به این صورت که مثلا در مورد حنا (Henna) برگ های این گیاه ابتدا خشک سپس پودرشده و به صورت خمیر در آمده و روی مو گذاشته می شود. البته حنا را می توان به صورت منفرد یا در ترکیب با گیاهان دیگری مثل ایندیگو(Indigo) و بابونه (Camomile) هم استفاده نمود. مزیت رنگ موهای گیاهی، طبیعی بودن و ایمنی نسبی آنهاست.

محدودیت رنگ موهای طبیعی:

۱) تنوع لازم را ندارند.

۲) نتایج غیر قابل پیش بینی است.

۳) دریچه های مویی که با اینگونه مواد رنگ شده مسدود می گردد بنابراین دکلره و بی رنگ کردن مو بسیار مشکل و گاهی نشدنی خواهد شد. از این رو دسترسی به رنگهای با پایه روشن در آینده امکانپذیر نخواهد بود.

رنگ موهای شیمیایی

این گونه رنگها از مواد شیمیایی ساخته می شوند. بزرگترین مزیت رنگ موهای شیمیایی تنوع رنگ ها و عیبشان ایمنی کمتر خصوصا در فرمولاسیونهای غیر استاندارد است.

همچنین به علت فعل و انفعالات شیمیایی که در فرایند رنگ کردن مو رخ می دهد – خصوصا اگر رنگ کردن مو با مهارت انجام نشود – آسیب هایی مانند خشک شدن مو وهمچنین تحریک و سوزش پوست سر بوجود می آید.

رنگ موهای شیمیایی خود به سه رده موقتی، نیمه دائمی و دائمی تقسیم بندی می شوند:

۱) رنگ موهای موقتی (Temporary)

در این نوع رنگ مو رنگدانه ها فقط روی سطح موها را می پوشانند ولی به علت بزرگ بودن اندازه ملکولشان به داخل پولک های مو نفوذ نمی کنند.

دراین نوع رنگ مو از رنگدانه های قابل حل در آب استفاده می شود از این رو این رنگ با یک بار شستن زدوده می شود.

۲) رنگ موهای نیمه دائمی (Semi-permanent)

در این نوع رنگ مو رنگدانه ها به داخل پولک مو نفوذ می کنند ولی با رنگدانه های طبیعی مو امتزاج پیدا نمی کنند، از این رو این رنگ پس از چند هفته و چندین بار شستن زدوده (remove) خواهند شد

۳) رنگ موهای دائمی (Permanent)

این رنگدانه ها نیز همانند رنگدانه های نوع دوم، اندازه کوچکی دارند از این رو به داخل پولک مو نفوذ می کنند. با این تفاوت که با رنگدانه های طبیعی مو ترکیب شیمیایی تشکیل داده در اثر این ترکیب ملکولهای ریز تبدیل به ملکولهای درشت تری می شوند بنابراین در داخل مو محبوس گردیده و لذا اثرشان دائمی است.

رنگساژ
رنگِ بعد از دکلره را رنگساژ می‌گویند. برای تهیه آن یک چهارم از رنگ مورد نظر را با اکسیدان و آب ترکیب کرده تا مثل ماست شوند. سپس به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید و آن را بشوئید.
روش‌های مش کردن مو
مش کردن مو‌های سر با چند روش که در قسمت پایین شرح داده شده انجام می‌گردد.
۱. مش مو با کلاه
ابتدا مو‌ها را شانه کرده. بعد وقتی کلاه را بر سر می‌گذارید با یک قلاب (مانند قلاب قلاب بافی) دسته‌های انتخابی مو را از داخل سوراخ‌های کلاه بیرون می‌کشید. بدین صورت بخشی از مو از بقیه موی سر جدا خواهد شد.
سپس مو‌های بیرون آمده از کلاه را دکلره کرده و عمل رنگساژ روی آن‌ها انجام می‌دهید. می‌توانید این عمل را با استفاده از فرچه رنگ مو انجام دهید. بهتر است از دسته‌های جلویی مو‌ها شروع کنید تا قسمت جلو کمی روشن‌تر شود.
پس از آن مو‌های رنگ شده را با یک کلاه پلاستیکی پوشانده و ۲۰ دقیقه صبر کنید. (می‌دانید هر چه رنگ مو بیشتر بماند روشن‌تر می‌شود) کلاه پلاستیکی را بردارید. مو‌های مش شده‌ی خود را شسته و بعد کلاه اصلی را بر دارید و شامپو بزنید.
۲. مش مو با فویل
ابتدا مو‌ها را جلوی سر ۳ قسمت و پشت سر ۴ قسمت تقسیم‌بندی کنید. سپس با شانه دم باریک قسمت‌های مورد نظر را به صورت زیگزاگی جدا کنید. کاغذ فویل را به شکل مستطیل بریده، لبه جلوی کاغذ فویل را برای استحکام بیشتر تا بزنید و بعد مو‌های مورد نظرتان را روی کاغذ فویل قرار داده. مواد دکلره را از نیم سانتی‌متری پوست سر به مو‌ها بزنید. مقدار مواد دکلره را زیاد نزنید همچنین از پودر‌های مخصوص فویل استفاده کنید، این پودر‌ها کف نمی‌کند. سپس کاغذ فویل را روی مو‌ها تا کنید. بعد از مکث کافی قسمت‌های دکلره شده مو را که به پایه مورد نظر رسیده، شسته و رنگساژ مورد نظر را روی مو‌ها بزنید و در آخر با یک براشینگ خوب کار مش‌تان را به پایان برسانید.
استفاده از تونر
برای تثبیت رنگ مو و زیباتر شدن آن می‌توانید از تونر استفاده کرده و مو‌هایی با هایلایت‌های زیبا به دست آورید.
تونر مو محصولی است که زردی و نارنجی بودن مو‌های دکلره شده را می‌گیرد. تونر زیرتوناژ رنگ مو را تغییر می‌دهد، ولی نگران نباشید، چون به رنگ اصلی مو‌ها کاری ندارد. بعد از مش مو می‌توانید حتی از تونر بر روی کل مو‌ها استفاده کنید. معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بر روی مو بگذارید کافی است.

انواع مش مو

مش مو (هایلایت): اگر لایه‌هایی از موی تیره و یا متوسط حدود ۲ تا ۳ درجه به رنگ روشن درآورده شود آنرا مش‌ هایلایت می‌گویند.
مش مو (لولایت): اگر لایه‌هایی از موی روشن را حدود ۳ درجه به رنگ تیره درآورند آنرا مش لولایت می‌نامند.
مش مو (فریزینگ): اگر لایه‌هایی از موی مشکی را حدود ۹ درجه به رنگ روشن (بلوند کاملاً روشن) در آورده شود و یا برعکس لایه‌هائی از موی بلوند کاملاً روشن را به رنگ مشکی در آورند آن را اصطلاحاً مش فریزینگ می‌گویند.

آمبره، سامبره و بالیاژ

بالیاژ

این نوع رنگ کردن ، در واقع هایلایت کردن موها به صورت آزاد و با دست و بدون هیچ گونه فویلی است بنابراین ظاهر طبیعی تری دارد. روش مش با کلاه و فویل طرفداران خاص خودش را دارد اما اگر دقت کرده باشید در این روش ها خطی که بین موهای طبیعی و موهای رنگ شده می افتد ظاهر آن را مصنوعی می کند در حالی که در روش بالیاژ چون با دست و به صورت آزاد هایلایت انجام می شود رنگ موها طبیعی تر می شود. از آنجایی که در این روش ریشه موها تیره تر هست و تا رسیدن به ساقه روشن تر می شود ، با بلند شدن موها نیاز به رنگساژ نیست و حالت طبیعی خود را حفظ می کند. از آنجایی که در این روش از فویل و کلاه استفاده نمی شود این وظیفه رنگ کار شماست که بداند کجاها را باید روشن کند و چطوری باید این کار را انجام دهد که ظاهر زیباتری داشته باشد پس باید به یک رنگ کار حرفه ای مراجعه کنید تا خیالتان از بابت این موضوع راحت باشد.

 

آمبره مو چیست؟

کلمه آمبره (Ombre) به معنی سایه در زبان فرانسوی است. در این روش ریشه موها تیره می باشد و هر چه از ساقه به نوک موها نزدیک می شویم رنگ موها روشن تر می شود. این روش نیز در حال حاضر بین خانم ها بسیار محبوب می باشد.

با آمبره لازم نیست نگران رنگ ریشه موهایتان باشید از آنجا که موها از ریشه رنگ نمی شود بنابراین نیازی به رنگساژ پس از مدت زمان کوتاه ندارد، اگر چه موهای شما ترکیبی از دو رنگ است اما این استایل مو به شیوه ای طبیعی جلوه می کند زیرا موها کاملا با هم ترکیب شوند و رنگهایی که استفاده می شوند مکمل یکدیگر هستند این روش رنگ مو به دلیل اینکه آسیبی به ریشه مو موارد نمی‌کند و زیبایی خاصی که به موها می‌بخشد بسیار مورد علاقه افرادی که تمایل دارند زود به زود رنگ موهایشان را عوض کنند قرار گرفته است.

سامبره مو چیست ؟

اگر به دنبال این هستید تا بفهمید، رنگ مو سامبره چیست یا تکنیک سامبره چیست ، لازم است بدانید که رنگ موی سامبره نسبت به آمبره و بالیاژ، یک تکنیک مدرن تر و جدیدتر است. سامبره در واقع ترکیبی از تکنیک های آمبره و بالیاژ است. سامبره مو شباهت بسیار زیادی با روش آمبره داشته و همانند تکنیک آمبره ریشه موها رنگ تیره تری دارد و هر چه به سمت ساقه و انتها مو نزدیک تر می شویم، رنگ مو روشن تر می شود. تنها تفاوت رنگ موی آمبره و سامبره در این است که در تکنیک تقسیم بندی سامبره ، تغییر تناژ رنگ مو به شکل ملایم تری نسبت به روش آمبره صورت می پذیرد. اگر مایلید بدانید که دیگر فرق آمبره و سامبره چیست ، باید به شما بگوییم که این تکنیک بر خلاف آمبره که عمدتا برای موهای تیره مناسب است، در رنگ های مختلف قابل پیاده سازی بوده و برای موهای بلوند نیز قابل استفاده است.

جهت رزرو ساعت و روز رنگ مو ، لایت در مجموعه تخصصی نهایت براحتی میتوانید از منوی رزرو آنلاین وب سایت این کار را انجام دهید یا با شماره تلفن : 44071439- 021 تماس حاصل نمایید تا پذیرای حضور شما عزیزان باشیم.