مرتب بودن ناخن‌ها تاثیر زیادی در سلامت و زیبایی دستان شما دارد. این روزها که کاشت ناخن رواج پیدا نموده، بسیاری از افراد به دنبال روشی برای افزایش زیبایی ناخن‌ها بدون تحمل عوارض کاشت ناخن هستند. در این زمان است که به شما مانیکور ناخن را پیشنهاد می‌شود.این تکنیک ناخن در واقع مجموعه‌ای از اقدامات برای فرم دادن به ناخن‌ها، زدودن پوست‌های اضافی اطراف ناخن و انجام انواع روش‌های درمانی مورد نیاز دستان شماست.

مانیکور ناخن (مانیکور (Manicure) از ترکیب دو واژه لاتین Mani و Cure به وجود آمده به معنای مراقبت از دست ) که شامل سوهان کشیدن ناخن، شکل‌دادن به‌آن، گرفتن پوست‌های اضافه، تمیز‌کردن کوتیکول ناخن و درنهایت لاک‌زدن به‌ناخن بوده و در هر مکانی که اقدام به ‌مانیکور یا پدیکور ناخن کنید، این مراحل انجام می‌شود.

وسایل مانیکور ناخن

وسایل مانیکور ناخن شامل موارد زیر می شود:

🔸 ناخن گیر

🔸 سوهان ناخن

🔸 قاشقک عقب زن

🔸 انبرک یا نیپر

🔸 فرچه یا برس ناخن

🔸 استیک

🔸 عقب زن

🔸 قیچی

🔸 ناخن گیر

🔸 بافر

🔸 کرم مخصوص کوتیکول

🔸 کوکتل یا قرص مخصوص مانیکور

🔸 کاسه یا ظرف مانیکور پر از آب گرم

🔸 لاک

🔸 پنبه

🔸 گوش پاک کن

🔸 لاک پاک کن

🔸 تاپ کات

🔸 لوسیون یا روغن ماساژ

🔸 حوله تمیز

🔸 روغن کوتیکول

انواع مانیکور ناخن

مانیکور خیس

مانیکور خشک (با دو تکنیک به نام‌های مانیکور روسی و مانیکور معمولی )

مانیکور خیس

مانیکور خیس یکی از انواع مانیکور ناخن می باشد که در این روش انگشتان دست در آب گرم قرار داده می شود تا گوشت های اضافی و کوتیکول های دور ناخن نرم شوند. در مانیکور خیس معمولا از آب گرم به همراه صابون، کوکتل، نمک دریایی یا قرص مانیکور استفاده می‌شود. لاک قبلی از روی ناخن کاملا پاک می‌شود، ناخن‌ها کوتاه و مرتب شده و با سوهان فرم‌دهی می‌شوند. سپس تمام پوست‌های مرده اطراف ناخن گرفته می‌شوند و مانیکورکار، با ماساژ دادن کف دست‌ها، به جریان بهتر خون در دست‌ها کمک می‌کند. از روغن کوتیکول و ماسک‌های آبرسان نیز کمک گرفته می‌شود.در نهایت ژل‌ها و کرم‌هایی جهت نرم کردن دست و شاداب کردن پوست، استفاده می‌شوند.اگر می‌خواهید از پارافین‌تراپی برای جوانسازی پوست و کاهش چین و چروک دستانتان استفاده کنید، باید روش خیس را انتخاب کنید. در این حالت در کنار مراحل این متد، درمان با پارافین نیز برای شما انجام می‌شود.

مانیکور خشک

مراحل آموزش مانیکور خشک همانند مانیکور ناخن مرطوب است با این تفاوت که دست ها در داخل آب قرار نمی گیرند و در همان حالت خشک مانیکور می شوند. این روش به خصوص برای افرادی که ناخن های شکننده یا پوست خشکی دارند بهتر است. مانیکور ناخن خشک به دو روش معمولی و روسی انجام می شود. در مانیکور ناخن خشک از سوهان دستی استفاده می کنند اما در روش روسی از سوهان برقی و سر سوهان های شنی استفاده می شود.

انواع مانیکور خشک

مانیکور روغن داغ: مانیکور روغن داغ آرامش‌بخش‌ترین نوع مانیکور است و اگر پوست خشکی دارید، این نوع مانیکور را انتخاب کنید. در این روش، با روغن‌های مغذی و طبیعی، دستتان ماساژ داده می‌شود.

مانیکور با پارافین: این نوع سرویس با نام پارافین‌تراپی هم معروف است و به باز شدن منافذ پوستتان کمک می‌کند. در پارافین تراپی، متخصصین از موم پارافین استفاده می‌کنند. پس از این‌که موم گرم شد، دست خود را در آن قرار می‌دهید. این روش رطوبت پوست را تامین، و به آب‌رسانی آن کمک می‌کند.

مانیکور فرانسوی: این نوع مانیکور بسیار معروف است و به فرنچ کردن ناخن‌ها نیز شناخته می‌شود. این نوع مانیکور با شعار زیبایی در سادگی‌ست ایجاد شده و انتخاب خیلی از خانم‌ها برای روزمره یا مناسبت‌های خاص است. در مانیکور فرانسوی، لایه صورتی سطح ناخن حفظ شده و سر سفید ناخن‌ها، با لایه‌ای لاک سفید پررنگ‌تر شده و زیبایی خاصی به دست‌ها می‌بخشد.

مانیکور برزیلی: مانیکور برزیلی بر این امر مسلط است که قد ناخن‌ها بلندتر دیده شود و برای همین، کوتیکول ناخن‌ها را حذف می‌کند. مدل لاک زدن در مانیکور برزیلی بسیار شلخته است و لاک به‌صورتی زده می‌شود که خارج از سطح ناخن و پوست اطراف آن را هم بپوشاند. و پس از خشک شدن، از اطراف ناخن‌ها پاک می‌شود.

مانیکور معمولی : در مانیکور معمولی خبری از دستگاه‌های پیچیده نیست. در واقع برای انجام مانیکور در خانه به شما پیشنهاد می‌دهیم از این روش استفاده کنید. در این روش فقط به سوهان دستی، نیپر و پوشر احتیاج دارید. شما می‌توانید به راحتی از این روش برای اصلاح فرم ناخن‌های خود در منزل استفاده کنید.

مانیکور سنگ داغ: یکی از ماساژهای معروف در دنیا، ماساژ با سنگ داغ است. مانیکور سنگ داغ هم نوعی ماساژ به دست‌ها می‌دهد و با کمک سنگ‌هایی که خواص درمانی دارند، به عضلات دست استراحت می‌دهد. چنانچه از دست‌های خود خیلی کار می‌کشید، این نوع مانیکور را هر چند وقت یکبار در برنامه داشته باشید.

مانیکور هنری: شامل تزئین ناخن با طرح‌های مختلف است که با استفاده از مواد مختلف، تکنیک ها و تخیل زیاد انجام می‌گیرد. مانیکور هنری، امروزه به پر تقاضاترین نوع مانیکور تبدیل شده است.

مانیکور ژل: مانیکور ژل با نام ژلیش معروف‌تر است. همچنین، انتخاب خیلی از مراجعین، این نوع مانیکور است. در این روش، هر لایه لاکی که روی ناخن قرار گرفت، بعد با دستگاه UV خشک می‌شود و سپس لایه‌ی بعدی گذاشته می شود. لاک‌هایی که برای ژلیش استفاده می‌شوند لاک ٰژل نام دارند و ماندگاریشان بالاتر از لاک‌های معمولی است.

مانیکور 3D: در مانیکور سه بعدی، طرح‌هایی برجسته روی ناخن کار می‌شود. اگر از لاک‌های معمولی خسته شده‌اید، این نوع مانیکور می‌تواند تنوع خوبی باشد. معمولا در مانیکور سه بعدی دو یا چهارتا از ناخن‌ها را به‌صورت سه بعدی طراحی می‌کنند و دیگر ناخن‌ها لاک ساده می‌خورند.

مانیکور بیبی بومر (Baby Boomer Manicure) : یک تکنیک گرادیان از یک تناژ خنثی به رنگ سفید است. این کار با استفاده از پودرهای اکریلیک (معمولاً سفید و صورتی) که بر روی ناخن قرار می‌گیرند و سپس با یک برس مخلوط میشوند به دست می‌آید

مانیکور کروم: لاک کروم یا آینه‌ای، زمانی خیلی ترند بود اما این روزها هم هنوز انتخاب افرادی است که می‌خواهند متفاوت باشند. در این نوع مانیکور، یک لایه لاک کروم روی ناخن‌ها زده می‌شود و پس از خشک شدن، حالتی مانند آینه پیدا می‌کند.

مانیکور آمبره (Ombre): با ایجاد یک رنگ گرادیان بر روی ناخن، از رنگهای تیره‌تر به روشنتر انجام می‌گیرد. همچنین این کار میتواند با انتقال بین سایه های مختلف رنگی با شیب عمودی، افقی و یا مورب باشد. در مانیکور آمبره، ناخن های شما به زیباترین شکل و در عین حال به صورت ساده، در خواهند آمد.

مانیکور آمریکایی: مانیکور آمریکایی بسیار ساده و شکیل است. تفاوت این مدل مانیکور با مانیکور فرنچ در این است که ناخن‌ها کوتاه‌تر، و لاک‌ها رنگ‌هایی خنثی و کمرنگ دارند.

مانیکور و پدیکور خیس بهتر است یا خشک؟

خیساندن ناخن‌ها در آب، صفحه آن‌ها آب زیادی را به خود جذب کرده و این امر موجب ایجاد تورم در سطح ناخن می‌شود.

در نتیجه پیوندهای سلولی بین صفحه ناخن شکسته و شکل آن موقتاً تغییر می‌کند. مشکل اصلی وقتی شکل می‌گیرد که روی صفحه تغییر شکل یافته ناخن، از لاک استفاده شود. این امر علاوه بر کاهش ماندگاری لاک روی ناخن، برای سلامتی این عضو نیز بسیار مضر خواهد بود.

بنابراین انجام مانیکور و پدیکور خشک بسیار پیشنهاد می‌شود، چرا که این کار علاوه بر صرفه‌جویی در زمان، آسیبی به ناخن‌ها وارد نمی‌کند و ماندگاری لاک را نیز افزایش می‌دهد.

مزایای مانیکور ناخن چیست؟

✓ رفع خستگی دست‌ها

✓ افزایش استحکام ناخن

✓ افزایش رشد ناخن‌ها

✓ حفظ نظافت ناخن‌ ها

✓ دست‌ها بیشتر از سایر نقاط بدن در معرض آلودگی‌های خارجی هستند. به همین جهت، حفظ نظافت آن‌ها از اهمیت به‌سزایی برخوردار است. هرچند شستن دست‌ها می‌تواند بخش قابل توجهی از آلودگی‌ها را از بین ببرد، اما در تمیز کردن بطن ناخن‌ها ناتوان است. مانیکور ناخن با نظافت دقیق‌تر ناخن‌ها می‌تواند از انباشت این آلودگی‌ها جلوگیری کند.

✓ مدیریت شرایط کوتیکول‌ ها : کوتیکول‌ها همان بخش مرده‌ای از پوست هستند که نقششان ممانعت از ورود آلودگی به ناخن است. این پوست‌‌ها باید شرایط مناسبی داشته باشند تا عملکردشان را به بهترین نحو به نمایش بگذارند.

✓ کاهش استرس و اضطراب و افزایش آرامش : همان‌طور که واضح است، ماساژ بدن یک راه بسیار عالی و ثابت‌شده برای استراحت و تحریک اعصاب پوست انسان محسوب می‌شود. مانیکور ناخن یک روش مطمئن جهت ایجاد آرامش خواهد بود که علاوه بر از بین بردن استرس و اضطراب، ظاهر لطیف و زیبایی به‌دست‌ها هدیه می‌دهد. شما می‌توانید با با اعتماد بنفس بیشتری در جمع دوستانتان حضور داشته باشید و از اضطراب خود بکاهید.

✓ افزایش گردش خون : ماساژ دست‌ها با افزایش گردش خون در این نواحی، باعث شادابی مفاصل دست‌ها می‌شود.

✓ کاهش آلودگی‌ها و عفونت‌ها: زیر ناخن‌ها به خصوص ناخن‌های پا محل تجمع میکروب‌ها و آلودگی‌ها است. اگر به طور مرتب مراقب ناخن‌های خود نباشید ممکن است ناخن‌ها وارد پوست شوند و آلودگی و میکروب را منتقل کنند. مرتب کردن ناخن‌ها از مشکلاتی چون عفونت گوشه‌های ناخن پا پیشگیری می‌کند.

✓ نرم شدن دست‌ ها : بخش قابل توجهی از عمل مانیکور متوجه ماساژ دادن دست‌ها و استفاده از نرم‌کننده روی آن‌ها است. هر دوی این موارد را می‌توان راهی برای داشتن دست‌هایی نرم‌تر به حساب آورد.

✓ از بین رفتن زبری پوست : در فرایند مانیکور و پدیکور، پوست دست و پا لایه برداری و آبرسانی می‌شود. بنابراین پوست‌های مرده، خشک و زبر از بین رفته و جای خود را به لایه جوان و تازه زیرین خواهند داد. در طی این مراحل، زبری و خارش پوست کاملا از بین رفته و پوست اطراف ناخن نرم، لطیف و زیبا می‌شود.

نکاتی را که قبل از انجام مانیکور ناخن باید رعایت کنید:

– هنگام مانیکور باید دقت کرد کوتیکول ناخن بیش از حد برداشته نشود که باعث آسیب رسیدن به ناخن هامی ‌شود و این امر می ‌تواند به عفونت‌ های میکروبی و قارچی ناخن منجر شود.

– افرادی که به دیابت مبتلا هستند، قبل از انجام مانیکور باید با پزشک خود مشورت کنند.

– اگر روی دستتان زخم بازی وجود دارد، منتظر بمانید تا جراحت بهبود یابد. بعد برای مانیکوراقدام کنید.

– بهترین موقع برای مانیکور کردن بعد از دوش گرفتن یا ظرف شستن می باشد. چون این فعالیت ها کثیفی را از زیر ناخن پاک کرده و پوست اطراف ناخن ها را نرم می نماید.

– پس از شستن دست ها از کرم و لوسیون استفاده کرده و روی ناخن ها را نیز بزنید. دست ها و ناخن ها پس از شستشو با صابون و پاک کننده های قوی تر زود خشک می شوند.

– سعی کنید ناخن ها را چرب و مرطوب نگه دارید. می توانید برای این کار از مرطوب کننده ها و نرم کننده هایی مانند وازلین و غیره استفاده نمایید. هر شب قبل از خواب نیز حتما این کار را انجام دهید.

جهت رزرو ساعت و روز مانیکورناخن در مجموعه تخصصی نهایت براحتی میتوانید از منوی رزرو آنلاین وب سایت این کار را انجام دهید یا با شماره تلفن : 44071439- 021 تماس حاصل نمایید تا پذیرای حضور شما عزیزان باشیم.